باغ عفیف آباد یکی از اماکن گردشگری و جاذبه‌ های دیدنی شیراز است که از ارزش تاریخی و زیبایی بسیاری برخوردار می‌باشد. شیراز یکی از شهرهای توریستی مهم و از قطب‌های گردشگری کشور محسوب می‌شود که به شهر باغ‌ها نیز شهرت دارد. در این شهر زیبا باغ‌ها و دیدنی‌های بسیاری وجود دارد که باغ عفیف آباد یکی از شاخص‌ترین آنها است و هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آن بازدید می‌کنند.باغ عفیف آباد با وسعت ۱۲۷ هزار مترمربع یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های ایرانی واقع در شیراز محسوب می‌شود. این باغ که در گذشته به نام باغ گلشن شناخته می‌شد، درواقع گردشگاهی برای پادشاهان صفوی بود و به عنوان یکی از املاک شخصی حاکم وقت فارس به نام یقوب خان ذوالقدر به شمار می‌رفت. در آن زمان قلعه سنگی بزرگی نیز به عنوان محل اقامت و استراحتگاه در وسط باغ وجود داشت که به مرور زمان تخریب شد.

این باغ تاریخی و زیبا را قوام الملک در زمان قاجار خریداری و آن را مرمت و بازسازی می‌کند. در سال ۱۲۸۴ هجری قمری به دستور قوام عمارتی دو طبقه جایگزین عمارت سنگی قدیمی و فرسوده می‌شود و برای آبیاری باغ، قناتی در نزدیکی آن درنظر گرفته می‌شود.  اواخر دوره قاجار باغ گلشن به خواهرزاده قوام الملک به نام عفیفه خانم واگذار شده و او تغییرات زیادی را در باغ اعمال می‌کند. از آن پس باغ گلشن شیراز به باغ عفیف آباد تغییر نام پیدا می‌کند.

تا زمان حکومت پهلوی باغ عفیف آباد در اختیار وارثان قوام الملک قرار داشت و سپس به فرح پهلوی هدیه می‌شود. تا مدتی این باغ در اختیار فرح بوده و در نهایت در سال ۱۳۴۰ طی یک مزایده توسط ارتش خریداری می‌گردد. در آن زمان نیز تعمیراتی در باغ  انجام می‌شود و بازسازی و مرمت‌هایی صورت می‌گیرد. بعد از انقلاب اسلامی باغ همچنان در اختیار ارتش قرار داشته و در سال ۱۳۷۰ موزه‌ای نظامی متشکل از سلاح‌ها و ادوات مختلف جنگی در باغ عفیف آباد دایر می‌گردد.