این مرکز در فروردین ماه سال ۱۳۹۲ برای شیرازی‌ها و دیگر گردشگران ساخته شد. هدف ساخت این مجتمع ایجاد یک مکان عالی برای تفریح، تجارت، فرهنگ و ورزش بود. مرکز خرید خلیج فارس شیراز دارای ۷ بلوک است که ۲۵۰۰ فروشگاه، سینما، هایپرمارکت، هتل پنج ستاره و باشگاه بدنسازی را در خود جای داده‌اند.

معماران در ساخت این مرکز، تاریخ را هم فراموش نکرده‌اند. معماری مجتمع خلیج فارس شیراز نمودی از دوران هخامنشیان است که یادآور تاریخ این شهر قدیمی و تخت جمشید است. حتی می‌توانیم به جرئت بگویم تمام المان‌های به کار رفته در این مرکز خرید، از مبلمان گرفته تا لامپ‌ها از اثار قدیمی و تاریخی هخامنشی الهام گرفته شده‌است. در ورودی این مجتمع تجاری ستون‌های بزرگی دقیقا شبیه به ستون‌های تخت جمشید قرار گرفته است که نشان می‌دهد معماران این مجموعه ارادت بسیار زیادی به تاریخ شهر شیراز و ایران داشته‌اند.

البته گمان نکنید که فقط فضای داخلی این مجتمع جذاب ساخته شده‌است. نمای بیرونی مرکز خرید خلیج فارس شیراز هم بسیبار زیبا و چشم نواز است. حوض‌ها و آبنماهای زیادی به ویژه آبنمای آب و آتش بیرون مجتمع وجود دارد که چشم بینندگان و گردشگران را روی خود خیره می‌کنند.

در این مجموعه فروشگاه‌های زیادی وجود دارد که پوشاک بچه‌گانه، زنانه، مردانه، اکسسوری، شال و روسری، کیف و کفش و لوازم ورزشی می‌فروشند. برندهای معروف لوازم ورزشی مثل آدیداس، پوما، نایک و غیره در این مجموعه فروخته می‌شود.

فروشگاه‌های لوازم آرایشی مجموعه نیز، لوازم و وسایل آرایشی را برای بانوان گرامی عرضه می‌کنند که بانوان عزیز می‌توانند هر آنچه که نیاز داشته باشند از هر برندی خریداری کنند. این مجتمع مادران باردار و کودکان خردسال را هم فراموش نکرده است و مادران می‌توانند تمام لوازم مربوط به سیسمونی نوزاد و کودک خود را با قیمت مناسب از فروشگاه‌های این مجموعه تهیه کنند.